O gospodarstwie

Historia

Historia

Gospodarstwo w Białousach istnieje od zawsze”. W 1976 roku wybudowaliśmy pierwsze szklarnie.

Nasza historia

Nasze Gospodarstwo wyrosło w niewielkim zakątku północno-wschodniej Polski.

W 1976 roku zostały wybudowane pierwsze szklarnie, które dawały wysokie plony róż, ogórków i pomidorów. Osiągane sukcesy były dopingiem do bardziej wytężonej pracy.

Kolejne lata to nieustanny rozwój: budowa bloków foliowych o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych, dzierżawa okolicznych ziem, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń, zatrudnianie fachowców, sprowadzanie sadzonek z renomowanych firm szkółkarskich, a także zwiększanie i urozmaicanie asortymentu upraw.

Historia

1976 – 2008

Rok 1976 datuje przełomowy okres działalności, kiedy to w naszym Gospodarstwie zagościły pierwsze róże szklarniowe w liczbie 5 tys. krzewów.

"Najwięksi producenci róż ciętych w Polsce"

Róże

Przeogromne zapotrzebowanie na nasze kwiaty było motorem napędzającym zwiększenie produkcji, dzięki czemu w roku 2001 osiągnęliśmy szczytowe stadium rozwoju. Liczba krzewów wzrosła do 1,5 mln, a szklarnie objęły obszar 11,5 ha. Dziennie wycinaliśmy około 150 tys. róż, które następnie były sortowane na maszynie sortująco – pakującej firmy OLIMEX z Holandii.

Dzięki tak wielkiemu popytowi zaszczytne miano: „Najwięksi producenci róż ciętych w Polsce” towarzyszyło nam przez wiele lat.

1982 – 2011

W naszą historię wpisały się także inne uprawy, takie jak: aronia, czarny bez, czarna porzeczka oraz rokitnik.

"Te pełne walorów smakowych, będące źródłem zdrowia owoce uprawialiśmy na około 750ha ziemi."

Inne uprawy

Dogodne położenie plantacji na obrzeżach puszczy Knyszyńskiej, z dala od uczęszczanych dróg, dymiących kominów dawało gwarancję najwyższej jakości, jaką staraliśmy się zaoferować naszym odbiorcom.

Jednakże wizję niekończącej się przygody z tymi owocami przyćmiły realia dynamicznie zmieniającego się rynku, globalizacja i uwarunkowania polityczne Polska – Wschód. W roku 2011 postanowiliśmy ostatecznie rozstać się z tymi uprawami, jednak wierzymy, że wspomnieniami będziemy powracać do czasów kiedy m.in. nasza czarna porzeczka podbijała serca konsumentów.

1997 – 2017

“Przygodę” z jeleniami zaczęliśmy od 6 osobników. To stosunkowo niewielkie stado cieszyło oko i znacznie ożywiło nasze Gospodarstwo.

"Z upływem czasu, hobby przerodziło się w profesjonalną hodowlę i prawdziwą pasję."

Jelenie

W 2006 r. oddaliśmy do dyspozycji zwierząt ponad 380 ha pastwisk w miejscowości Rudzie (koło Gołdapi) oraz około 500 ha na terenie gminy Szudziałowo i Krynki w powiecie sokólskim. Tereny te uznawane są za najczystszy region w Polsce.

Stworzyliśmy naszym stadom idealne warunki rozwoju. Jednakże wobec wciąż zmieniających się zewnętrznych uwarunkowań, zmuszeni byliśmy do ograniczenia naszej hodowli do pastwiska w Kolonii Słoja, a ostatecznie do jego likwidacji.
Kończąc wspaniałą przygodę z jeleniami, staliśmy się bogatsi w doświadczenia i dumni, że zapełniliśmy kolejną stronę na kartach historii.

1994 – dziś

Gdy w latach pięćdziesiątych nastąpiło odkrycie borówki amerykańskiej w Europie, sprowadzono tę roślinę do Polski. Kilkadziesiąt lat później, w naszym Gospodarstwie zaczął wyrastać jeden z największych borówkowych ogrodów w Europie.

„Przygodę" z borówką rozpoczęliśmy w 1994 roku.

Borówka amerykańska

Dzięki współpracy z prestiżowymi dostawcami sadzonek borówki na świecie, m.in. firmą Fall Creek Farm & Nursery zza oceanu, będącej jej czołowym producentem na świecie, w latach 90. ub. wieku sprowadzone były pierwsze sadzonki borówki, które zostały posadzone w Białousach. Dziesięć lat później mamy już 180 hektarów borówki amerykańskiej. W roku 2004 podjęliśmy starania o uzyskanie certyfikatów EUREGAP (obecnie GlobalGAP).

Ich przyznanie oraz oddanie do użytku nowoczesnej chłodni z kontrolowaną atmosferą (ULO) wraz z sortownią spełniającą wszelkie wymogi międzynarodowych standardów, pozwoliło nam stać się atrakcyjnym dostawcą dla naszych odbiorców. Obecnie nasza plantacja obejmuje obszar 600 ha i jest w fazie rozwoju.

Nasz błękitny skarb

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po naszym gospodarstwie

  • Nasze pierwsze róże

  • Nasze róże na targach

  • Ferma jeleni Słoja

  • Wypas jeleni

  • Przyjacielski uścisk