O gospodarstwie

Technologia

Prosperowanie naszego gospodarstwa wspierają maszyny oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Są one niezastąpione przy zbiorach i przechowywaniu owoców, wspomagają pracę ludzi, a przede wszystkim służą właściwemu funkcjonowaniu całego gospodarstwa. W trosce o jakość naszych owoców na całej plantacji borówki amerykańskiej został założony system nawadniania i fertygacji, co zapewnia optymalne warunki do wzrostu tych roślin.

W roku 2010 rozbudowaliśmy sortownię oraz chłodnię ULO (Ultra Low Oxygen), w której to owoce borówki są przechowywane, by wydłużyć ich okres sprzedaży. Od 2013 roku zaczęto wykorzystywać alternatywną metodę przechowalniczą z wykorzystaniem worków X-tend wytwarzających „kontrolowaną” atmosferę w ich wnętrzu. Sortowanie i pakowanie odbywa się przy pomocy skomputeryzowanych sześciu linii BBC z Nowej Zelandii zaopatrzonych w laserowe sortery Best Primus II, a także przy wykorzystaniu praktyk sortowania i ważenia ręcznego.

 

Cały czas przybywa nowych maszyn do sortowania i konfekcjonowania. Ostatnie inwestycje to zakup urządzeń firmy Proseal do zgrzewania opakowań w technologii traysealer oraz etykieciarki z przedsiębiorstwa Top Control. Siłę pociągową na naszych polach stanowi flota złożona z ciągników Same, Lamborghini, John Deere, Ursus oraz CAT. Poza typowymi maszynami i urządzeniami rolniczymi, wykorzystujemy unikalną technikę do wypalania chwastów ogniem. Dzięki włoskiej technologii łatwiej jest nam utrzymać plantację w czystości.

Nasza borówka kocha być ściółkowaną, a najbardziej lubi zrębkę leśną z drzew iglastych. W celu jej pozyskania wykorzystujemy cały zestaw maszyn, tj.: forwardery Ponsse, recyklery Bandit, recykler Doppstadt, ciągnik JCB Fastrac, ładowarki JCB, rębak Albach, a także zestaw transportowy w postaci samochodów ciężarowych.

Anomalia pogodowe, takie jak gradobicia i zimne masy powietrza od lat zdejmowały nam sen z powiek. Jednakże w roku 2009 duże straty spowodowane działaniami bezlitosnej pogody tchnęły w nas ducha walki. Inwestycja w nowoczesną technologię okazała się strzałem w dziesiątkę! Dwanaście armatek przeciwgradowych, dwie stacje meteorologiczne z systemem radarowym oraz szybkość działania, tworzą kompatybilny sztab ochronny przed niszczycielską siłą nawałnic. Celem emisji fali uderzeniowej jest zahamowanie tworzenia się gradzin w chmurze i rozbudowy jej do niszczycielskich dla uprawy rozmiarów.

Rejon Podlasia jest specyficzny – zwłaszcza wiosną, kiedy temperatury potrafią gwałtownie spadać. Doskonałym narzędziem ochrony przed przymrozkami okazały się maszyny wiatrowe, sprowadzone do Gospodarstwa z firmy Orchard-rite zza oceanu. Dzięki stacjonarnym wiatrakom jesteśmy w stanie podnieść temperaturę powietrza podczas wiosennych przymrozków nawet o 7 o C. Od czasu kiedy na plantacji stanęły te urządzenia, możemy być spokojniejsi wiedząc, że nasze rośliny są pod dobrą opieką.

Stosujemy śladowe ilości chemii na rzecz ochrony biologicznej, a także chronimy swoje plantacje na obszarze 160 ha przy pomocy foliowych konstrukcji przeciwdeszczowych i 100 ha pod tunelami firmy Pro-Tech Marketing.

Zabezpieczają one owoce przed opadami deszczu, poranną rosą i mgłą, powstrzymując w ten sposób inwazję chorób grzybowych i pozwalając jednocześnie na rozpoczęcie zbiorów od rana i ich kontynuację podczas opadów deszczu. Ogromnym wyzwaniem dla naszej załogi jest założenie folii na czas zbiorów i złożenie jej na zimę. Do tego celu wykorzystujemy 12 samojezdnych platform sadowniczych. Wykonując tę pracę, muszą one „roboczo” przejechać około 1 tys. km.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po naszym gospodarstwie

  • Etykieciarka firmy Top Control

  • Maszyna sortująca

  • Urządzenie do zgrzewania opakowań firmy Proseal

  • Wiatrak przeciwprzymrozkowy

  • Wiatrak w borówce

  • Armatka przeciwgradowa przy tunelach

  • Armatka przeciwgradowa zimą